Система уроків по темі "Слова, що означають назви предметів"



Тема. Слова, які означають назви предметів. Розрізнювання питань хто? що?. Розпізнавання іменників за питаннями хто? що?
Мета: дати поняття про предмет і слово як його назву; формувати вміння ставити питання до слів-предметів, визначати назви істот та неістот; вчити розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що?; розвивати мислення, уміння аналізувати; ознайомити з новим словниковим словом; удосконалювати вміння працювати в групах та парах; виховувати бережне ставлення до хлібу, поважати труд людей.
Обладнання: клубок мотузки або міцних ниток; картки для складання опорної схеми ( «слова-предмети», «хто?», «що?», «істота», «неістота»);  роздатковий матеріал: предметні малюнки, картки з питаннями «хто?», «що?;  м’яч, тлумачний словник.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
                                            Хід уроку
I.  Організаційний момент.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
на перерві постарався.
   Тож і ми часу не гаймо,Урок наш розпочинаймо!
II. Актуалізація знань.
- Озирніться навколо себе. Ви побачите, що нас оточують різні предмети. Їх дуже багато, і кожний з них має свою назву, ім.*я. Тому ці слова мають назву – іменники, це слова-предмети.
1.      Гра «Павутиння».
Діти стають у коло та називають предмети. Починає гру учень, у якого в руках клубок ниток, називає предмет, тримає рукою нитку, а клубок перекочує по підлозі кому-небудь з учнів напроти. Ці дії продовжується поки всі діти не висловляться.
(Учитель спостерігає за тим, щоб діти називали слова-предмети, допомагає тим учням, які мають труднощі у виборі слів.)
2.  Робота в малих групах (по 3-4 учні).
Кожна група дітей отримує однаковий набір карток із зображенням предметів і розподіляє їх у дві колонки.
 Від кожної групи виступає «експерт», який знайомить з результатами роботи , які
обговорюються. Діти доходять висновку, що предмети можуть бути живі(«істоти») та неживі («неістоти»).
III. Повідомлення теми та мети уроку.
На цьому уроці ми більш детально познайомимося зі словами, які є назвами предметів, навчимося правильно ставити до них питання, а також відрізняти їх від інших слів.
IV. Робота над темою уроку.
1.Робота за малюнками
Розглядають малюнки. Відповідають на питання:
- До якої групи відносяться ці предмети?
- На які питання вони відповідають?
- Чи є на малюнку зайві предмети?
2 завдання(письмове)
Виконують біля дошки «ланцюжком»
2.Читання вірша (текст вірша у кожної дитини)

В славній українській мові
Маємо слова чудові.
Ці слова – назви предметів,
Тут нема від вас секретів.
Стіл, вікно, людина, звір,
Сонце, небо, мама й мир.
Як слова ці розпізнати?
Що для цього треба знати?
Не завадить вам ніщо!
Став питання ХТО? та ЩО?
Бесіда за змістом вірша:
- На які питання відповідають слова-предмети?
- Серед виділених слів знайдіть такі, що відповідають на питання хто?
3.Читання правила.
             4.Вправа  «Незакінчене речення»
Закінчити речення:
* Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання…
* Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання…
1.       Робота із словниковим словом портфель.
2.      * Пояснення лексичного значення слова.
«Портфель – чотирикутна сумка, призначена для носіння ділових паперів, книг, зошитів».
* Добір слів-родичів .
* Вправа «Асоціативний кущ».
- З  назвами яких живих та неживих предметів асоціюється слово портфель.
Крокодил                          зошит
Учень         портфель      ручка
Школяр                              папери
Керівник                        підручники

Ставить питання:
- На які питання відповідають слова першого стовпчика? Другого? Чому?
* Творча робота.
Самостійно скласти та записати одне речення із словом портфель.
 Перевірка записаних речень
1.      Фізхвилинка «Збери портфель».
Учні класу об’єднуються у дві команди, беруть у руки одну шкільну  річ з парти. Навпроти кожної команди стоїть портфель. За сигналом учителя діти по черзі підбігають до портфеля і кладуть у нього свою річ. Команда, що збере портфель першою, перемогла.
1.      Робота за малюнками.
* Вправа 191 стор.89.
* Записати назви професій людей, які брали участь у виготовленні цих предметів
(пекар, хлібороб, кухар, кондитер).

*Бесіда про хліб.
Вправа 192(1) усно.

1.      Самостійна робота.
Вправа 194 за варіантами:

1 варіант.   Виписати слова-предмети, що відповідають на питання хто?

2 варіант.   Виписати слова-предмети, що відповідають на питання що?
V.  Підсумок.

1.       Вправа «Незакінчене речення»
Ми  сьогодні дізналися, що слова-предмети…
Дидактична гра «Хто?Що?»
Учитель кидає учню м’яч  і запитує хто? або що?.
VI. Домашнє завдання.
1.      Вивчити правила на стор. 87, 91.
Виконати вправу 195 на стор. 91.
    
Скачати http://www.ex.ua/106131673

Немає коментарів:

Дописати коментар